עיצוב בית מלון באומן

למה נסעתי מספר פעמים לאומן… ולא, זה לא קשור להתחזקות.

זה כן קשור לעיצוב בית מלון, לניצול כל ארגז הכלים שיש לי כמעצבת ולחוויה שלימדה אותי המון.

לפני קצת יותר משנה הסתיימה הבנייה של מלון One באומן, המלון הוא פרויקט שליוויתי במשך שנה, תכננתי בו את העיצוב הפנימי והחיצוני, את הרהיטים וגופי התאורה וביצעתי את מרבית הסטיילינג, כל זה תוך שנה, בשלט רחוק ובתקציב די קטן. סוג של one (wo)man show.

זאת הייתה הפעם הראשונה שבה עבדתי על עיצוב בית מלון והפעם הראשונה שעשיתי פרויקט מחוץ לגבולות ישראל. אני רגילה לפרויקטים מאתגרים וזה היה הפרויקט הכי מאתגר שהיה לי מהמון סיבות, העבודה על עיצוב בית המלון היתה הזדמנות מצוינת עבורי ללמוד על ניהול פרויקט ועל האתגרים של עיצוב ותכנון בשלט רחוק במדינה עם טכנולוגיות ושיטות בנייה שונות לחלוטין מצורת העבודה בארץ, ולכן חשבתי שיהיה מעניין לשתף אודות התהליך.

עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
הדמיית חדרים
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
הדמיית מקווה
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
הדמיית אזור הלובי
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
הדמיית אזור הקבלה

לפני כשנתיים פנה אלי יזם ישראלי בבקשה ללוות אותו בבניית מלון באומן, אוקראינה, המיועד למטיילים המבקרים בקברו של הרב נחמן מאומן. אומן היא עיירה די מנומנמת הנמצאת במרחק של שלוש שעות נסיעה מהבירה קייב, אין בה שום דבר מיוחד והאטרקציה העיקרית היא קברו של הרב.

תמונות משלבי הבנייה הראשונים

חילקתי את העבודה על הפרויקט לחמישה שלבים עיקריים שמסכמים את התהליך.

1. קונספט

השלב הראשון היה להבין מה הם הצרכים של היזמים, הצרכים של המטיילים והצרכים של קהל המטיילים המסורתי, ואיך ניתן להשתמש בעיצוב בכדי להעצים את חווית הביקור באומן. עיקר האוכלוסייה שמגיעה למלון היא אוכלוסייה דתית מסורתית מהארץ ומהעולם, כדי לפנות לקהל זה החלטתי על קונספט עיצובי המוכר להן ושואב השראה מעולם בתי הכנסת אבל עם פרשנות חדשנית יותר. העיצוב משלב מאפיינים מסורתיים ומודרניים – קווים נקיים עם צבעוניות חמה, שילוב של מספר גווני עץ כהים, נחושת וטקסטורות טבעיות.

אחר כך התעכבתי מעט על ניסיון להבין מי הם המתחרים ואיך נראים בתי הארחה שונים שנמצאים בעיר ופונים לאותו קהל יעד, גיליתי את כל הדברים והמאפיינים שאני לא רוצה שיהיו בעיצוב שלי. הסגנון העיצובי באזורים אלו באוקראינה נמצא הרחק בעבר וכולל מאפיינים קישוטיים רבים, עומס של בדים כבדים, עיטורים ועוד דברים שעברו מהעולם בערך בשנות ה-70. ההחלטה היתה להתרחק ככל הניתן מהמאפיינים המקומיים ולהביא קווים מודרניים ועדכניים שייחדו את המלון.

2. תכנון

במקביל לשלב הפרוגרמה העיצובית עבדתי גם על תכנון המלון, הצטרפתי לפרויקט בשלב שבו קומת המרתף נחפרה והיו לנו תוכניות כלליות שבוצעו על ידי אדריכלית מקומית. על תוכניות אלו עבדתי מחדש בארץ על מנת להגיע לניצול מקסימלי של שטחי הפנים של המלון וכדי להתאים אותו לכל הדרישות והצרכים שנקבעו עבור החדרים.

חוץ מהחדרים תוכננו גם השטחים הציבוריים של המלון – הכניסה, המבואות, המדרגות, חדר האוכל, מקווה טהרה לגברים ומטבח כשר ומופרד.

האתגר הגדול ביותר בניהול פרויקט שמתנהל במדינה אחרת הוא הרכישות, בארץ אני יודעת איפה למצוא הכל ומה המגוון שקיים לרשותי, אבל במדינה אחרת אין לי מושג איפה להתחיל לחפש. לכן הכנתי תיק רכש שכלל את כל המוצרים שאני רוצה, פירוט כמויות ותמונות ספציפיות שמסבירות מה נדרש לכל אלמנט בעיצוב, קטן וגדול. התיקייה הזאת עברה לקניין מקומי שהתחיל לחפש את כל הדברים ולהכין אותם לקראת הביקורים שלי.

עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
3. רהיטים ואלמנטים נוספים

תכננתי ועיצבתי את מרבית הרהיטים והאלמנטים במלון על מנת לענות לצרכים ומגבלות שונות שעלו בפרויקט, למטה מספר דוגמאות לדרישות ולפתרונות שנמצאו.

מיטה – אחת מהדרישות של היזמים היתה למצוא פתרון לצרכי הלינה המשתנים של המלון לאורך השנה. בראש השנה, בגלל המחסור במיטות אירוח בעיר, נהוג להלין מבקרים במיטות קומתיים ובמשך כל שאר השנה החדרים מתאימים לאנשים בודדים או זוגות. לכן, תכננתי מיטה מברזל שיכולה לתפקד כמיטת יחיד, להתחבר למיטה צמודה למיטה זוגית וגם להתחבר לחלק עליון ובכך להפוך למיטת קומתיים. כך, החלקים העליונים נמצאים באחסון במשך רוב השנה והם מורכבים בקלות לקראת ראש השנה כדי להכין את החדרים לכמויות המבקרים. במשך השנה תכננתי ריפודים נקיים שמתלבשים על מסגרת המתכת ונותנים למיטה מראה משודרג יותר.

עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
המיטות בחדרים
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
מיטה ראשונה נבדקת במלון
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
דוגמאות צבע
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
שלבי יצור המיטות במפעל

מסדרונות – חלק מהמגבלות שקיבלתי מהאדריכלית המקורית של הפרויקט היו פירים, ארונות חשמל ונקודות גישה לחימום תת רצפתי שמוקמו במסדרונות הראשיים המובילים לחדרים. אחת ההחלטות העיקריות שהשפיעו על עבודות הבנייה נבעה מהרצון שלי להסתיר את כל הדברים הללו ולהפוך את המסדרונות לאלמנטים דקורטיביים שקובעים את האווירה בדרך לחדרים. לכן עברה הנחייה לרכז את כל החלקים הטכניים הללו בצד אחד של המסדרונות במרחקים קבועים אחד מהשני, ויחד עם הנגר המקומי תכננתי ארון דקורטיבי שמסתיר את החלקים הטכניים שלא נראים טוב ובו זמנית מאפשר גישה במקרה הצורך. לארונות אלו הוספתי תאורה סמויה ובכך הם הפכו גם למקור האור המרכזי של המסדרונות.

תוצאה סופית
התקנות
המסדרונות בשלבי הבנייה הראשונים

Focal point לחדר האוכל –

חדר האוכל הממוקם במרתף משמש מלבד לארוחות רגילות גם לארוחות חג ולאירועים קטנים, החלטתי לשלב בו אלמנט דקורטיבי שימשיך את העיצוב של המלון ושיכניס מאפיינים מסורתיים גם לאזור זה. תכננתי קיר דקורטיבי המשלב תאורה שמהווה גורם משיכה עיקרי בחלל ומכניס אליו צבע ונוכחות.

בנוסף לאלו תכננתי גם את גוף התאורה המרכזי למדרגות, את הטפט שמוקם מאחורי דלפק הקבלה, את כל פריטי הנגרות ששולבו במלון ואפילו את מספרי החדרים שיוצרו ממתכת.

התקנת קיר מרכזי
התקנת גופי תאורה הקפיים
חדר האוכל בעבודה
4. ביצוע

שיטת הבנייה באוקראינה שונה לחלוטין מהבנייה בארץ, בונים בלבנים מקומיות, עוביי הקירות שונים לחלוטין מהעובי הנהוג בארץ ויש מגבלות בנייה שקשורות לחומרים ולאקלים מקומי. תוסיפו לזה את העובדה שבגלל שהסטנדרט המקומי תקוע אי שם בעבר, פרטי בניין שנראים לי כנפוצים לא מוכרים לצוות המקומי והיה צריך להסביר וללמד איך לבצע דברים כמו – פנל שקוע או תאורה היקפית סמויה.

וכמובן מכשול השפה – הצוות המקומי דובר רוסית ואני דיברתי רוסית בפעם האחרונה בערך בגיל 3.

ובכלל, כל הפרויקט מתנהל בשלט רחוק, אני נמצאת בישראל והפרויקט נמצא באוקראינה, את כל התשובות אנשי המקצוע צריכים לקבל באופן שוטף כדי לא לעכב את העבודות, ואנחנו כולנו צריכים לעמוד בלוחות זמנים של כמעט שנה ובתקציב מאוד מוגדר. אלו הרגעים שאפשר לברך בהם את העידן הגלובלי שבו אנחנו חיים, הוואטסאפ הוא כלי עבודה חשוב מאוד ודרכו ניתן לתקשר עם הצוות במקום, לקבל עדכונים שוטפים בכל יום, לשלוח רישומים, סקיצות והסברים ממוקדים על כל מכשול שעולה ולאשר את הפתרונות שהצוות מציע (אומנם לא הדבר הכי אופטימלי אבל בהתאם למגבלות זה מספיק טוב).

הפרויקט מתנהל ומתקדם בזכות צוות מקומי שכולל גם אנשים שמדברים עברית ועוזרים לתרגם את כל מה שלא ברור וגם בזכות העובדה שהיזמים נסעו אחת לשבוע-שבועיים לבחון את ההתקדמות בשטח. אני נסעתי לאומן מספר פעמים בשלבים קריטיים של הפרויקט כדי לסגור פרטים לביצוע עם אנשי המקצוע השונים, לבחון ולקבל החלטות שאותם לא היה ניתן לקבל בשלט רחוק ולבחור ולאשר את חומרי הגמר ששולבו בכל רחבי המלון.

המכשולים שעלו בעקבות העבודה בשלט הרחוק ובעקבות המצב המאוד עגום של מלאי החומרים ומוצרי העיצוב הביאו איתם גם המון פשרות. לא היה ניתן למצוא את כל הפרטים שרציתי, התקציב העלה מגבלות שונות וזה היה השלב שבו גם התחילו פתרונות יצירתיים.

כשלא נמצאו גופי תאורה המתאימים להגדרה המקורית שלי החלטתי לעבור לתוכנית ב', מצאנו את גופי התאורה הקרובים ביותר והם נשלחו לצביעה כדי לשדרג אותם, כשלא הצלחנו למצוא יצרנים מקומיים לאלמנטים דקורטיביים קטנים כמו מספור החדרים וגוף תאורה בעל נוכחות לכניסת המלון החלטנו לייצר אותו בארץ ולשלוח אותו לאומן להרכבה סופית. כך, שלב אחר שלב, נפתרו כל הבעיות והתחלנו להתקרב לתאריך ההשקה של המלון.

גוף תאורה מיוחד עוצב והותאם לחלל הכפול של גרם המדרגות, יוצר בארץ ונשלח לאוקראינה. עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
התקנת גוף תאורה במדרגות
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
עובדים לתוך הלילה
עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
מלמדים את הצוות לבצע פנל שקוע
פגישות עבודה עם צוות מקומי עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
פגישות עם הצוות המקומי
5. כל הפרטים הקטנים

ליווי של פרויקט בגודל כזה כולל גם התייחסות להמון פרטים קטנים כמו תהליך המיתוג של המלון (ותודה לגלית המוכשרת על הלוגו היפה), אישור של מוצרי טואלטיקה ממותגים, וילונות, כריות, ריהוט פנים וחוץ, אבזור המטבח וחדר האוכל, בחירת גופי תאורה, אישור בגדים לעובדים ועוד. כל אלו התווספו לכל ההחלטות הגדולות יותר שכללו את בחירת החלונות והדלתות, אישור הגוונים החיצוניים של המבנה והרעפים, בחירת גדרות וריצוף חיצוני ועוד ועוד החלטות שהאמת שאני כבר לא זוכרת את כולן.

עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
המיטב של אוקראינה
30
בחירת חומרי גמר
התאמת המוצרים הקיימים באוקראינה לקונספט העיצובי. עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
החלטות החלטות
תליית שלט המלון, לוגו בעיצובה של גלית לין קירשנצוויג. עיצוב בית מלון באומן, בר אילוטוביץ, מלון One
התקנת שלט המלון

זה כבר שנתיים ברציפות שהמלון פעיל בראש השנה ומאכלס כ-200 אורחים, במשך השנה מגיעים עוד אורחים רבים והביקורות מצוינות והמחמאות רבות. זאת הייתה חוויה מיוחדת ופוקחת עיניים שאפשרה לי לבחון כיצד מתנהג עיצוב במקומות שונים בעולם, הצוות ותושבי המקום היו מאוד מופתעים מהנוכחות שלי בפרויקט ומהעובדה שאני קיבלתי החלטות שהיו נראות לכולם מאוד מוזרות בשלבים השונים. ככל שהתהליך התקדם והתמונה הכללית החלה להתבהר גם הספקנים ביותר הסכימו שהעיצוב (והמקצועיות) הוא זה שעשה את ההבדל בין מלון  One למלונות אחרים באזור. וזאת הרגשה משמחת מאוד.

אני מקווה שאולי באיזשהו שלב יהיו לי תמונות מקצועיות מהמקום כדי שתוכלו לראות את התוצאה, לשמחתי היא קרובה מאוד להדמיות ולתכנון המקורי.

חדר רחצה
אזור הקבלה

אם יש לכם שאלות נוספות על הפרויקט אתם מוזמנים לכתוב בתגובות או לפנות אלי באופן פרטי ואני אשמח לענות על הכל.

קראו עוד פוסטים בבלוג
No Comments

Post A Comment